Żeglowanie – niebezpieczeństwa na morzu

Żeglowanie – niebezpieczeństwa na morzu

Żeglując po otwartym morzu, oprócz pięknych widoków i bezkresu wody, możemy spotkać na swojej drodze wiele niebezpieczeństw. Do tych najgroźniejszych, zaliczyć można sztormy, zmiany meteorologiczne, silne wiatry. Niestety również na płytkich wodach przybrzeżnych powinniśmy być ostrożni, bowiem możemy spotkać niebezpieczne mielizny, ławice wraki podwodne czy też rafy. Podczas żeglowania, konieczne jest więc korzystanie ze znaków nawigacyjnych, które są po to, aby ułatwić i umilić nam chwile spędzane na żaglówce.

Niebezpieczeństwa czyhające w wodzie

Niebezpieczeństwa dzielą się na te naturalne i sztuczne. Do tych pierwszych, zaliczyć można mielizny, czyli stałe miejsca pod wodą, składające się z mułu i piasku, które mogą spowodować osadzenie statku. Jednak jeszcze niebezpieczniejsze podczas żeglowania, są ławice, bowiem działają one na tej samej zasadzie co mielizny, jednak zmieniają miejsce w którym się tworzą, dlatego nawet wyprawny żeglarz ma problem z tym, gdzie w danym momencie się wytworzą.
Do naturalnych przeszkód, które czyhają na żeglarzy, zaliczyć można też rafy koralowe oraz skały podwodne. Sztucznymi niebezpieczeństwami, które mogą powodować kolizję żaglówek i statków, są podwodne wysypiska śmieci oraz wraki innych pojazdów.

Co zrobić aby uniknąć niebezpieczeństw?

Aby pomoc żeglarzom w nawigowaniu i wybieraniu trasy z jak najmniejszymi podwodnymi niebezpieczeństwami, wyznaczane są specjalne , które informują pływających o tym, co znajduje się pod wodą w określonym miejscu. Szlaki, które posiadają drogi wyznaczone znakami, to tory wodne. Wszystkie znaki są dokładnie przeniesione na mapy, dzięki czemu żeglarze  mogą bez problemu nawigować.
 

Jak nauczyć się żeglowania? Niestety nie ma tutaj miejsca dla samouków. Jedyna skuteczna metoda to kursy żeglarskie na których zdobędziemy wiedzę i umiejętności. Kursy żeglarskie obywają się co roku na Mazurach.

Leave a Reply