Wady i zalety spedycji morskiej

Wady i zalety spedycji morskiej

, jest formą transportu najczęściej wykorzystywaną do przewozu ładunków wielkich i o dużej masie, które mogłyby stworzyć problemy przy przewożeniu inną drogą. Do przewożenia takich surowców stworzone są właśnie kontenerowce i tankowce, które na swój pokład mogą zabrać ogromny ładunek. Często by przewieźć ten sam ładunek inną drogą, trzeba było wykonać kilka kursów. Transport tą drogą jest tani, dlatego wielu przedsiębiorców, którym nie zależy na czasie, bardzo chętnie z niego korzysta.

Środowisko

Spedycja drogą morską przez długi czas była bardzo bezpieczna dla środowiska naturalnego, niestety z czasem, kiedy coraz więcej tankowców wypływa w morze, ryzyko katastrof ekologicznych wzrasta. Coraz częściej ogromne ilości ropy naftowej czy innych substancji szkodliwych dostają się do wody i niszczą przy tym ekosystemy oraz przyczyniają się do wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt morskich, powstają tzw. „martwe wody”.

transport morski

Bezpieczeństwo

Jednak większym problemem dla spedycji morskiej, szczególnie tej dalekomorskiej, staje się piractwo. wcale nie jest taki bezpieczny! Wydawało się, że najintensywniejszy okres pirackich wojaży na morzach już się zakończył, niestety w ostatnim czasie znów można zaobserwować wzrost liczby napadów pirackich, przy czym są one coraz bardziej brutalne. Dzisiejsi piraci, to grupy zorganizowane, zaopatrzone w zdobycze techniki: GPS-y, urządzenia do podsłuchiwania i zakłócania łączności radiowej, sprzęt do nurkowania i skutery wodne. Oprócz typowo łupieżczych ataków, zdarzają się uprowadzenia okrętów handlowych czy turystycznych, które oddawane są za okup bądź po zarejestrowaniu pod inną banderą sprzedawane po okazyjnych cenach, a porwani członkowie załóg czy turyści, za których nie uzyskają okupu niestety giną. niestety pozostaje ryzykowny.

Leave a Reply