Uff jak gorąco - kupujemy klimatyzator

Uff jak gorąco – kupujemy klimatyzator

klimatyzator lg to prosty (i z roku na rok coraz tańszy) sposób na poprawienie komfortu życia podczas upałów. Nie tylko ochładza powietrze, ale także usuwa z niego nadmiar wilgoci. A im mniej jest wilgoci w rozgrzanym powietrzu, tym lepsze jest nasze samopoczucie. Temperatury nie można obniżać w sposób dowolny, gdyż mogłoby to skutkować przeziębieniem. Przyjmuje się, że różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7°C, gdyż w innym przypadku organizmowi ludzkiemu ciężko jest zaadaptować się do takiej zmiany.

Regulacja temperatury powietrza w pomieszczeniu

Sposób regulacji ilości zimnego powietrza wydmuchiwanego przez zależy od klasy klimatyzatora, a tym samym od jego ceny. W najprostszych urządzeniach musimy sami zmieniać biegi wentylatora – w ten sposób szybciej lub wolniej ochładza on pomieszczenie do temperatury ustawionej na termostacie. Zazwyczaj mamy do dyspozycji dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Niektóre modele mają dodatkowo tryb pracy auto, w którym sam dobiera najlepszy bieg do utrzymania zadanej temperatury.

Jak dobrać moc?

Moc chłodnicza klimatyzatora nie powinna być za mała, bo wtedy urządzenie nie spełni oczekiwań i nie będzie chłodzić powietrza do żądanej przez nas temperatury. Jeżeli moc będzie zbyt duża w stosunku do naszych potrzeb, wzrośnie koszt zakupu urządzenia, a jego możliwości nie będą wykorzystane. W klimatyzatorze o zbyt dużej mocy chłodniczej często też włącza się i wyłącza sprężarka, co obniża jej trwałość.

Do zastosowań przede wszystkim nadają się klimatyzatory elektryczne. W niektórych przypadkach można stosować klimatyzatory kanałowe, ale nie są one polecane do rozwiązań domowych.

Leave a Reply