Prace Paulo Veronese do stylowych wnętrz

Prace Paulo Veronese do stylowych wnętrz

Jest to jeden z najwybitniejszych włoskich malarzy, którzy tworzyli w XVI-wiecznej Wenecji. Veronese tworzył wiele ów, ów o tematyce religijnej, sakralnej, mitologicznej czy historycznej. W renesansie był uwielbianym malarzem z tego powodu, ponieważ tematyka biblijna wówczas rozkwitała. W domach klasy wyższej przeważała estetyka związana z religią oraz mitami. Dodatkami, które na to wskazywały były obrazy oraz freski, które zamawiali właściciele domów.

Wenus i

Veronese namalował dwa obrazy zatytułowane „Wenus i ”. Temat zaczerpnął z „Metamorfoz” Owidiusza, powstałych w okresie między II a VIII wiekiem naszej ery. Cały obrazuje, jak to Wenus opowiada swojemu ukochanemu historię Atalanty oraz Hippomenesa. Chce w ten sposób uchronić ukochanego przed śmiercią od kłów dzika. zmęczony zasypia na kolanach bogini, a kupidyn stara się odciągnąć kręcącego się psa, aby nie zbudził młodzieńca. Veronese namalował ten na płótnie farbami olejnymi. Dlatego kolory nie są zbyt przesycone i nie rażą oczów oglądającego.

veronese

fot. http://www.giuseppeborsoi.it

Zapoczątkował

Veronese zapoczątkował w ten sposób nowy wystrój salonów, które przedstawiały za pomocą malowideł niewiarygodne historie. Prócz domów to również kościoły bardzo upodobały sobie ten sposób uatrakcyjniania wnętrz. Dlatego do tej pory możemy podziwiać ówczesną sztukę. Jednak styl, nazywany na cześć malarza, Veronese zaczyna znów rozkwitać.

Stylem veronese są zainteresowani głównie dekoratorzy i fascynaci sztuki art deco. Nie oznacza to jednak, ze styl jest peznaczony tylko dla takich osób.

Leave a Reply