Miejsca, gdzie spacery są zakazane

Miejsca, gdzie spacery są zakazane

Widok osoby spacerującej pieszo nie robi w Polsce na nikim wielkiego wrażenia. W naszym kraju oczywiste jest to, że wiele osób nie posiada samochodu, a krótkie odległości między miejscami pokonuje się na pieszo, a nie korzystając z mechanicznych środków transportu. Tymczasem, na Zachodzie, widok przy głównych arteriach miasta byłby cokolwiek zaskakujący. Cały czas mówią o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą otyłość i brak ruchu, społeczeństwa europejskie stają się coraz mniej sprawne, a mimo to sytuacja pieszych jest w większości rozwiniętych cywilizacyjnie krajów bardzo zła.

Pieszy najgorszym wrogiem

pieszy, przewóz osób, spacerowicz

fot. www.hse.gov.uk

Zadawaliście sobie kiedyś , dlaczego w Niemczech jest tak dobrze rozwinięty? Dlaczego po tamtejszych drogach krąży tak wiele busów i autobusów, a i tak większość osób przemieszcza się prywatnymi samochodami? Odpowiedź jest jedna i to dość prosta – warunki, jakie panują na niemieckich drogach wydają się zupełnie wykluczać jakikolwiek ruch pieszych. Większe arterie w miastach są zupełnie pozbawione chodników, co wydaje się nie dziwić w przypadku dróg ekspresowych czy autostrad, a zupełnie nieusprawiedliwione jest przy mniejszych drogach. Dlatego właśnie musi zastępować motoryczne zdolności samych ludzi, ponieważ nie mają oni innej możliwości sprawnego poruszania się po i pomiędzy aglomeracjami miejskimi. Piesi w zachodniej Europie nie mają łatwego życia, nieustannie muszą stykać się z różnymi ograniczeniami w przestrzeni.

Piesi mają na zachodzie Europy naprawdę ciężkie życie - brakuje chodników, przejść między miejscami. Dlatego właśnie na przykład przewóz osób niemcy jest usługą tak w tamtym kraju popularną.

Leave a Reply