Fotografie budzą w nas wiele emocji i uczuć, o przeróżnych odcieniach

Fotografie budzą w nas wiele emocji i uczuć, o przeróżnych odcieniach

Biorąc do ręki budzą się w nas całe masy uczuć, od tych bardzo przyjemnych, miłych i wzruszających, aż po bardziej bolesne. Niestety nasza przeszłość nie zawsze jest piękna i kolorowa, czasem w naszym życiu różne rzeczy się działy czesto bardzo bolesne i przykre. Ile razy biorąc do reki fotografię ślubną czy z innego wydarzenia patrzymy na nią przez pryzmat tego, kogo już nie ma dzisiaj z nami, kto odszedł na zawsze a kto postąpił wobec nas źle? Bardzo często emocje te są tak skrajne, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić, dlatego wielu ludzi rzadko ogląda swoje fotografie.

lekcją bolesnej historii

Albumy często są świetną lekcją historii, jeśli nie tych bardzo odległych czasów, to tych niedawnych, ale których my nie pamiętamy bo nas jeszcze nie było. Oglądając naszych dziadków czy pradziadków wkraczamy w historię czasem piękną a czasem krwawą i bolesną. Poznajemy uczucia i emocje przepełniające ich w tych ważnych dla nich chwilwach, czasem krótkich momentach, które musiały im wystarczyć. Ilu z nich nie miało szans na prawdziwe życie, ich marzenia niszczyła wojna, śmierć czy internowanie. Dla ilu z nich życie skończyło się w momencie, kiedy dopiero powinno się zacząć i tylko ta ślubna fotografia świadczy o ich uczuciu i sensie ich istnienia. Oglądając te zdjęcia zadajemy sobie pytanie, czym jest nasze zycie teraz, nasze błahe problmiki wobec tego co spotkało naszych dziadków czy rodziców. Czy mamy prawo narzekać? Czy nie jesteśmy śmieszni z tymi naszym błahostkami wobec tego zła które wydarzyło się w życiu naszych przodków?
 

Czasem stara fotografia ślubna oława jest nie tylko pamiątką po bliskich ale świadectwem bólu i cierpienia wymieszanego z młodością i miłością.

Leave a Reply