Bory Tucholskie i rodzinna wycieczka

Bory Tucholskie i rodzinna wycieczka

to piękne i często niedoceniane przez Polaków miejsce. Tymczasem niejedna w ten region kraju, przekonuje ich, że zielone lasy są stworzone do aktywnego i rodzinnego wypoczynku w czasie wakacji.

Trochę historii…

Pierwsza wzmianka o Tucholi – starym, Pomorskim mieście pochodzi z XIII wieku, kiedy to książęta kaszubscy założyli tę osadę. Według jednych historyków miejsce to założył książę gdański Sambor I, inni twierdzą, że był to Mściwoj II. Niezależnie od tego – Tuchola była jednym z większych siedzib lokalnych władz. Już na przełomie XIII i XIV wieku Tuchola otrzymała prawa miejskie. W ten sposób zyskały na znaczeniu. Ówczesna miasto składało się z dwóch części – pierwszej – zamkowej i drugiej – miejskiej. Zabudowa wywnętrz miasta była głównie drewniana, ale kompleks zamkowy został murowany.

Bory Tucholskie wycieczka

Tuchola i słynne miecze

do dzisiejszych Borów Tucholskich pokaże jak ciekawe jest to miejsce. Patronką Tucholi jest święta Małgorzata, której postać widniała na wszystkich pieczęciach miejskich. Według legendy to ona uchroniła miasto i jego mieszkańców przed wrogim oblężeniem. Nakazała wrogom rzucić broń i dzięki temu Tuchola pozostala nietknięta. Do dzisiaj święta przedstawiana jest w koronie z aureolą, a posiadają parę miejsc, gdzie znajdziemy odwołanie do tej patronki. Inna ciekawa legenda związana z tym miejscem głosi, że słynne dwa, nagie miecze, które pamiętamy z „Krzyżaków” pochodziły właśnie z Tucholi. Warto zwiedzić i okolice!

Niejedna wycieczka bory tucholskie pokazała jak piękny jest to region, który nie tylko posiada ciekawą historię, ale przede wszystkim kusi fauną i florą...

Leave a Reply