Akwarele - awangarda w malarstwie

Akwarele – awangarda w malarstwie

Aby były jak najtrwalsze, najważniejszy jest oraz spoiwo jakie zawierają w sobie. Każdemu malowaniu akwarelami, powinna towarzyszyć destylowana, słodzona z dodatkiem gliceryny, gumy arabskiej, soli oraz terpentyny. Ciekawe zastosowanie posiada również żółć wołowa, która w ciepłych porach roku odpowiedzialna jest za opóźnienie wysychania, natomiast zimą zdecydowanie je przyspiesza. Papier, który jest podobraziem, najwygodniej położyć na specjalnej desce. Idealnie sprawdzają się te papiery, które wykonane są z bawełny bądź akwareli.

Polecane pędzle to te nylonowe, o różnych końcówkach. Można również wykorzystywać czy piórka.

Akwarela vs.

Akwarela, to inaczej technika wodna. Przed malowaniem tego typu farbami, należy je porządnie zwilżyć wodą, a następnie łączyć je z nią już bezpośrednio na papierze, pamiętając o wykorzystaniu farby o białym kolorze. Co ważne, gdy już raz coś namalujemy, nie mamy możliwości usunięcia lub zamalowania tego (jak to jest w farbach olejnych), można to jedynie troszeczkę osłabić, poprzez wymywanie koloru z papieru, przy pomocy wody.

Dlaczego warto?

Niezwykle istotny jest papier, z jakiego korzystamy do malowania akwarelami. Powinien być on mocny, o silnej fakturze, aby nie odkształcił się pod wpływem wody. Farby akwarelowe dosyć szybko płowieją i nie są trwałe.

Leave a Reply